Nu släpper vi filmpassen inför lördagens Pixel. Det blir en dag fullmatad med massor av bra skånsk kortfilm, expo, mingel, seminarium och inspiration.

Blir du hungrig öppnar Svarte Veggen café inne på festivalområdet och utanför parkerar Nordic Street Food sin prisbelönta foodtruck. Dessutom bjuder Pixel på mingeltallrik från litemer när konstfilmsvernissagen öppnar efter prisutdelningen.

För att ta sig till festivalen från Ystad station är det antingen en promenad på ca 15 min (Elis Nilssons väg 5 på gps:en) eller så tar du buss nummer 2 och hoppas av vid "Regementet".

Nu är det bara fyra dagar kvar! SES PÅ LÖRDAG 22:A APRIL!

/Pixel Crew

program pixel 2017

Pixel

Filmpass 110:15-11:35
Notice Me / Joaquim Berglund, Ellen Hallström
Trassel / Cecilia Paulsson
Kall / Emil Duvander
Mitt hjärta jublar / Casper Jarmo Robin Jansson
Lynn I am without them / Victoria Dahl
Allt kommer ordna sig / Emil Lumphé
Ajjas Testimony / Julian Quevedo Futuro Berg
Land matters / Carl Herdenberg
Att vara tjej / Tilde Persson
Her ass / Carina Carrigan, Anneli Vilaseca, Vera Theander

Filmpass 2 / 11:50-13:10
Sånt som händer / Hampus Leijon
"HELT NORMALT" / Felicia Sundberg
Now or never / Liam & Maya Åkesson
Helgon / Max Shore
Min positiva plats / Paolo Nobis Sandén
Goals / David Iborn
Kvinnliga situationen / Sara Poppler, Gullis Beauvoir, Marie Martorell
Virum / Granit Neziri
Hur mycket sätter du / Emil Duvander
Från ovan / Mattias Thernström Marcus Thernström Andreas Paulsson

Filmpass 3 / 14:10-15:30
Afterlife crisis / Thomas Rogerstam
Autistiskt perspektiv: Ljud & Ljus / Simon Talvend Gillner
Väg 13 / Paolo Iskra, Kim Sundbeck
Se till mig / Alexe Landgren
Utvald / Sadik Salem
Det stora snabbmatsrånet / Daniela Runesson
Jag visar dig allt / Victor Ahlen
Jag måste spy! / Elias Afara
Min pappa dog varje kväll / Karen Helene Haugaard
Simma Lugnt / Elliott Larsson
Laura OS X / Jonatan Gyllenör

Filmpass 4 / 16:45-18:05
Like it´s up to you / Brynhildur Thorarinsdottir
L'ESPRIT DE L'ESCALIER / Magnus Rutberg
Apart / Alessandro Stigliano
A Story of anticipation / Freja Andersson
Bänkvärmaren / Theodor Österberg
Avstånd / Simon Elvås
Ända fram till påska / Felicia Sundberg
Krister / Emil Strömberg, Timothy Hingström, Victoria Lindqvist Högborg
Svenska traditioner / Björn Mauritz
Infestation / Martin Lindstedt
Jakten på orört / Lydia Arvidsson Shukur


Pixel Junior

Filmpass 1 Junior / 10:30-11.15

Den galna festen / Leia Ulloa, Louise Edling Fritz, Gabriella Ali Hussein
KVACKSERACK / Isak Blom, Brasse Axbacke
How to get fired / William Fiedler, Ludvig Sjökvist, Lukas Jensen Ulloa
Hur man tar ett bad / Isabel Andersson
Orange Man / Mohamad Timini
Många problem på en rast / Liv Håkansson
Pizzaboten2 / Otis Ponnert, Dina Ponnert, Wilmer Nurminen, Elliot Simonsen, Vincent Andersson Szulc
Kafferepet / Otto Holmström, Kaisa Jeppsson, Hedda Krantz Rydahl
Fyra agenter åker runt i Europa del 2 / Rasmus Lind, Ledion Tahiraj
Lotten / Sara Tennhammar, Sara Dimitrovski, Jannis Rade Both, Lukas larsby, Wilmer Assarsson, Erik Lindström
Mördaren i skogen / Kisma Abdulkhadi
Olyckan / Kaspian Ringqvist
Smittan / Ludvig Sjökvist, William Fidler, Albin Ribbe
The Invasion of the Meatball / Thomas Nilsen, Kevin Andersson, Felix Abrahamsson
Otursdagen / Tuija Larsson Saapunki, Keila Capriles, Selma Sjerén Jungmark
The Truth About BOB / Isak Harty, Alvin Anderhagen, Nemo Ricci
The Criminal Team / Liv Kildén, Tova Thelander, Selma Sefic Almqvist
Killen som kände sig utanför / Moa Johansson


Filmpass 2 Junior / 11:45-12:30

Orm vs boll / Leo Jalmselius
Pacman / Liam Schmidt
Fotbollsmatchen / Lovisa Granath / Hugo Larsson / Melvin Krajnc Randowo / Wilma Rönn / William Lundgren
PIGMAN RETURNS / Isak Håkansson, Frans Hanner
Pikachu Movie / Daniel Fraiman Opazo, Andrew Blankson
SLUTET / Ariel och Vincent Nylander-Sjölin
Fyra dåliga saker med skolan / Anna Jönsson, Wilma Jönsson
Telefontrubbel / Clara Andersson
Striden / Benjamin Smedinge, Ruben Forss
Svart och vitt / Victor Göransson
Allt går i lås / Sara Tennhammar
Crazy in Football / Leonard Nilsson Lagström, Halden Thompson
Den konstiga jakten / Sara Dimitroski
En dag i Olofs liv / Viktor Spoelstra
Drakens problem / William Fildler
Zombie Zoo / Leo Jalmselius, Malte Anderhagen, Melvin Pennander
4 DAYS IN A BIRDS UNUSUAL LIFE / Linus Nilsson
Besökaren / Dante Nelson Rådqvist
Creepers på Emporia / Erik Lindström, Jonas Murray
Skateboarding / Vilgot Weinberg, Liam Schmidt
MarsDonald’s / Adam Flensburg, Izabella Wallin, Gustav Nero
Diskproblemet / Lowa Persson

Filmpass 3 Junior & Prisutdelning / 14:00-15:00

Manure Man / Rex Ahlgren, Erik Sjölander
Namnlös / Vendela Sjökvist, Amanda Karlsson
Reklamfilm / Natalie Nilsson
Muffelbuffel / Honey Thompson
Stenen / Jacob Tesfai Ghebreselase
Eller... / Noelia Svärd, Wilma Håkansson
Lost Money / William Fiedler, Ludvig Sjökvist
Poker / Robin Gullstrand
En dag på stan / Jonatan Viking, Nova Norrman, Neah Helgelin
Kirby’s Adventure / Niklas Correia Kapusta, Isak Sörling
The Nightmare / Alexander Bredenberg, Jakob Gränse
Framtidens Äventyr / Olga Johansson Stampe, Leo Thorisson, Simon Sjöström
Imorgondan / Erika Nilsson
Brödkatten / Vincent Rangvin, Sara Dimitrovski
Resan till planeten Black Serious / Anton Winberg
En skum animerad film / Oskar Nordlöf
Jet Stone / Melvin Pennander
Dröm Diamanten / Ebba Roach

Upp igen!